Kıvan’ın Dişi Çıktı

Yaşasın!!! Kıvan’ın ilk dişi çıktı.Bütün aileye haber uçtu herkeste bir bayram havası. Ne oluyordu ki diş çıkınca? Zaten çıkmayacak mıydı dişler ha 3 aylık ha 6 aylık. Meyersem diş buğdayı/hendeği çoook eski bir Türk geleneği imiş ve Anadolu’nun pek çok yöresinde uygulanıyormuş. Bizim zamanımızda biraz geri plana itilmişse de organizasyon şirketlerinin çoğalması ve birbirinden güzel dekorlar hazırlamasıyla günümüze damgasını vurmuş bir gelenek. Ehh biz geri kalır mıyız peki tabi ki de hayır. Organizatör Gökçin iş başında.

Diş buğdayı tahmin edileceği üzere bebeğin ilk dişi çıktığında yapılır. 9 aylık hamilelik süreci, lohusalığın vermiş olduğu duygu değişimi, ilk dişin bebeğe yaşatmış olduğu ağrılar kaşıntılar ve buna bağlı uykusuz geceler ayrıca farklı bir dünyaya adapte olmaya çalışan anne bebek için eğlenceli, annenin sosyalleşip enerji depolayabileceği bir gün olabilir. Bebeğin dişleri ileri yaşlarda da sağlam olsun, bebek çabuk büyüsün ve bebeğin rıskı hep artsın niyetiyle yapılmaktadır ve genelde aile arasında gerçekleşmektedir. Bebeğin dişini ilk gören kişi bebeğe hediyeler alır. Bizim dişimizi ilk babaannemiz gördü. Hediyemizi de dedemiz aldı.
Gelelim hazırlıklarımıza, Kıvan dişini 6. ayın içinde 23 Nisanda çıkarttı, unutulmayacak birgün 🙂 Ama 2. ayını bitirmek üzereyken kaşınmalar, salyalar başlamıştı, bende ufak ufak hazırlıklara tabi ki. Evimizde ailelerimizin katılacağı güzel bir organizasyon olsun istedim. Temamızı belirledim pankartımızı, çerçevemizi, peçeteliklerimizi, tshirtümüzü, şapkamızı, pastamızı, kurabiyelerimizi ve hediyeliklerimizi her şeyimizi organize ettim.

Sıra diş buğdayının yapılacağı güne geldi. Günün anlam ve önemini belirten buğdayımızı ve ikramlıklarımızı bir gece önceden hazırlamıştık. Sabahtan evimizi süsledik, küçük beye cicilerini giydirdik bol bol resimlerini çektik. Ailemiz bizi yalnız bırakmadı hiçbiri eli boş gelmeyerek Kıvan’ı çok sevindirdi. En son olarak adet yerini bulsun diye yere hukuk kitabı(avukat hakim), hesap makinası ( finansçı), milli piyango bileti(bol paralı), diş şeklinde kurabiye (diş hekimi), klavye (bilgisayar mühendisi), metre (inşaat mühendisi), tansiyon aleti (doktor) 2 tane ilaç kutusu( eczacı ve kimyager) koyduk. En eğlenceli anlardan birisiydi. Küçük bey dikkatini çekecek onca şey varken ilaç kutusunu seçti. Bakalım büyüyünce eczacı olacak mı?

 
Diş buğdayımızın tarifi:
1 gece önceden ıslattığımız aşurelik buğdayımızı bir güzel pişirdik içerisine bol yemiş kattık tat vermek isteyenler içinse pudra şekerini hazır ettik.
Yemişten hastım; üzüm, kuru erik, kuru kayısı, yaban mersini, ceviz, fındık
 
Canımız çekmesin diye ikramlarımızın resimlerini paylaşmıyorum ama henüz menüde karar veremeyenler için neler olduğunu bir sıralayayım 🙂
 
Çerkez Tavuğu
Mercimekli köfte
Red Tiger salatası
Zeytinyağlı sarma
Maş Fasulyesi salatası
Börek
Makarna salatası
Patates salatası
Kurabiye
Pop kek
 
 
Meleklerimin ağrısız, sızısız inci gibi dişler çıkarmaları dileklermle
 
Sevgiler,
Paylaşmak Güzeldir Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir