Bebek Çantasında Neler Olmalı?

image

Geçtiğimiz günlerde Kıvan’ı doktorumuza götürmüştüm. Yeni doğum yapmış heyecanı gözlerinden okunan acemi bir anneyle tanıştım. Dışarı çıkarken bebek çantasına neler almalıyım diye kara kara düşünüyor yakınlarıyla sohbet edip bir taraftan da notlar alıyordu. 2 yıllık annelik tecrübem ve neredeyse Kıvan doğduğundan beri her gün sokakta olan bir anne olmam bu konuda kendimi deneyimli hissetmeme sebep oluyordu haliyle 🙂 ve hemen duruma el koyarak ben yanıma neler alıyordum diye taze annemize başladım saymaya.

Her anne bebeği doğduğu andan itibaren, birbirinden heyecanlı ve harika deneyimler yaşamaya başlar. Kiminin eli ayağına dolanır o anda neler yapması gerektiğini çözümleyemez, kimisi gayet cool her şeyi akışına bırakır. Kimi annede pratik bilgiler edinmek için hemen araştırmalara başlar ve deneyimli annelerin notlarına baş vurur. Bu yüzden bende dışarı çıkarken Kıvan’ın çantasında neler vardı siz sevgili anneciklerle paylaşmak istedim. Sonuçta bir elin nesi var iki elin sesi var diye boşuna dememişler. Devir bilgi alışverişi yapma devri.

Bebek çantasında neler olmalı? Haydi bir göz atalım,

Malum yeni nesil anneler bebeğinin 40’ının çıkmasını beklemeden onlarla çevreyi yeniden keşfetmeye başlıyorlar. Öncelikle dışarıda ne kadar süre kalınacağı önemli bir nokta. Yeni doğan bebek ihtiyaçları için 1 saat bile çok önemli.
Eğer bebeğinizle kısa süreli bir yürüyüş planlıyorsanız yedek bebek bezi, ıslak havlu, alt değiştirme örtüsü, mevsimine göre bahtaniye, 1 yedek kıyafet, emziriyorsanız emzirme önlüğü, mama veriyorsanız sıcak su ve mamasını yanınızda almanızda fayda var.
Ama planınız uzun süreli bir gezinti ise ve bebeğiniz fazla beslenme sonrası kusuyorsa bunlara ek olarak birkaç takım kıyafet, çorap, tükürük bezi alabilirsiniz. Bebek arabalarına takılan çıngıraklı oyuncaklar onun yolculuk sırasında keyifli vakit geçirmesini sağlayacaktır. Bebeğinizin çantasına sığabilecek boyutta küçük bez çantası yaparsanız emin olun çok rahat edersiniz. Ben hala kıvan için minik bir bez çantası bulundururum. İçinde 3-5 adet bebek bezi, ıslak havlusu, alt değiştirme örtüsü ve kremleri olur. Sadece anne sütüyle beslenen 0-6 ay bebeklerimiz için bunlar yeterli olacaktır. Tabi ayına göre mutlaka ilgilendiği oyuncak ve kitapları da yanınızda bulundurursanız sizin içinde büyük avantaj olur. Ek gıdaya başlayan bebeklerimiz içinse dışarıya çıkarken o ayki beslenme planına göre yiyeceklerini, mama önlüğünü, biberon, suluk vs. yanınıza almanız gerekiyor.
Bebeğiniz ile dışarı çıkmaktan korkmayın emin olun zorlandığınız anda size yardımcı olabilecek birilerini bulabilirsiniz. Doğdukları andan itibaren yeni dünya adapte olmaya çalışan ve algıları açık bebeklerimizi eve kapatıp onların kaşif ruhlarını köreltmeyelim. Ayrıca sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirebilmek için biz annelerinde nefes almaya ihtiyacı vardır. Emin olun beğiniz pusetinde açık havada mis gibi uyurken sizde bir bankta, kafede ya da çay bahçesinde ayaklarınızı uzatarak kitabınızı keyifle okuyup ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.
Yazımı bitirmeden küçük bir not eklemek isterim, sevgili anneler nerede olursanız olun bebeğinizi emzirmekten çekinmeyin. Bırakın size bakan gözler utansın.

Bebeklerinizle birlikte bol gezmeli günler dilerim.

Sevgiler,

Paylaşmak Güzeldir Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir