Bebek Odası

Hamileliğimin en keyifli taraflarından biri doğacak bebeğim için alışveriş yapmaktı.  Ona kavuşacağımız zamanın yaklaşmasıyla mobilya seçimini bitirip biran önce odasını hazırlamamız gerekiyordu bebeğimiz gelmeden mobilya kokusu çıksın diye.

Hamilelik gerçekten çok tuhaf bir duygu öğrendiğiniz anda birçok şeyi aynı zamanda yapmak istiyorsunuz. Ben öyleydim mobilya seçimine bile başlamıştım. Kız olursa çok cafcaflı erkek olursa sade beyaz bir takım beğenecektim. Önce kız mobilyalarına bakmaya başladım. Aman  Allahım işin içinden çıkılacak gibi değil. O kadar güzel, değişik, kendini hayal aleminde hissedeceğin çalışmalar yapmışlarki karar vermesi çok zor. Bebeğimin cinsiyetini öğrendiğimde resmen yüküm bir tık azalmıştı. Artık modelinden çok mobilyanın kalitesine ve güvenliğine bakmam gerektiğini internetten yaptığım araştırmalar sonucu öğrendim. Mutlaka emniyet çubukları olmalı, el ayak ve başın sıkışmaması için çubukların arası  2,5cm den dar 7 cm den geniş olmamalı, yüksekliği ise en az 60 cm olmalı ki bizim afacanlar yataktan firar etmesinler. Bir de mobilya kenarlarının sivri olmamasına özen göstermeliyiz. Benim için en kritik noktalardan biri de mobilyanın içeriğinde kullanılan malzemeler. Mobilya yapımında kullanılan malzemelerin, bebeklerin fizyolojik gelişimine olumsuz herhangi bir etkisi olmamasına dikkat edilmeli. Anti-bakteriyel ve anti-kanserojen özelliklere sahip mobilyalar tercih edilmeli.  (çünkü biraz ayaklandıklarında ve dişlendiklerinde mobilyaları kemirmeye başlıyorlarmış). Kullanılan tutkalların da Avrupa Birliği standartlarına uygun sağlığa zararlı ve kanserojen maddeler içermeyen özel hammaddelerden üretilmiş olması gerekiyor. Bir önemli nokta ise, kullanılan kumaşların kalitesi. Ben %100 organik pamuklu ve antibakteriyel nevresim takımları seçtim oğlum için ve bu takımların yatak kenarlarını çevreleyen yastıklarının olmasına özen gösterdim. Sağa sola dönerken tahtalara çarpmasın oğluş.
Yatağını ileriki yıllarda da kullansın diye büyüyebilen modelinden seçtik. Baş ucuna bağlı sonradan çıkabilen komidini çok işime yaradı. Hem alt değiştirme ünitesi olarak kullanabileceğim hemde çekmece ve sandıktan oluşan kısımlarına oğlumun cicilerini koyabileceğim.

Anne olunca insan herşeye özenebiliyor. Bütçemizin yettiği doğrultuda herşeyin en iyisini en güzelini yapmaya gayret ettik. Nevresim takımına uygun cibinliği, perdesi, halısı, avizesiyle bana göre çok sevimli bir oda oldu. Mutlulukla huzurla kullansın prensim odasını.

Sevgiyle kalın,

Küçük beyin odasından kareler 🙂

 

Paylaşmak Güzeldir Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir