Bezlere Bay Bay, Tuvalete Merhaba

image

Bu bir yenilginin nasıl başarıya dönüştüğünün hikayesi aslında.
Geçtiğimiz ay ülkemizi dehşete düşüren bombalı saldırıların ardından ne yazık ki evimize kapanmış sokağa çıkmaktan korkar olmuştum. Bu kara, evde oturarak geçirdiğimiz günleri oğluma tuvalet alışkanlığı kazandırarak değerlendirmek istedim ve radikal bir kararla o sabah oğlumun totosunu temizledikten sonra ona artık büyüdüğünü, beze ihtiyacının olmadığını, artık abiler gibi külot giymesini ve bizler gibi tuvaleti kullanması gerektiğini anlattım. Beni ne denli anladığını bilmiyorum ama olaya sıcak baktığını sezdim o an gözlerinden. Bu güne kadar geçen süreçte tek hazırlığımız eve bir basamaklı tuvalet adaptörü, lazımlık ve alıştırma külotu almak olmuştu. İkisinin de amacının ne olduğunu ona anlatmıştım ama hiç kullanmamıştık. Onun hazır olmasını bekliyordum çünkü. Fakat onun hazır olmasından çok benim de hazır olmam gerekiyormuş.

İlk gün 1 sefer lazımlığına yanılmıyorsam 4 sefer külotuna çişini yapmıştı. O kadar ani bir karardı ki gayet normal bir durumdu bu. Henüz bir külotu bile yoktu. İlk alıştırma külotu giydirmiştim. Dışarı da çıkamadığımız için hemen internetten külot ve tuvalet alışkanlığı ile ilgili kitaplar sipariş ettim oğlum için. Tabi gelmeleri 2-3 günü bulmuştu.

İkinci gün yine 1 sefer lazımlığına çişini yapmış diğer çişlerini ve kakasını külotuna yapmıştı Kıvan. Her olumsuz durumda onu tuvalete teşvik edici sözler ve çişini ve kakasını tuvaletine yaptığında da en sevdiği şey olan külah çikolatalardan vermeyi öne sürdüm. Bu hoşuna gidecek ki bundan sonraki 3 gün gayet başarılıydı. Ama kakasını tuvaleti yerine külotuna yapmaya devam ediyor gün içerisinde yine külotuna çişini yapıyordu. Sadece tuvaletine çiş yapma sayısı artmıştı. Bu arada onun en sevdiği karakterlerle süslü külotları ve kitapları gelmişti. Ben işler daha da kolay gidecek ve yavaş yavaş bu alışkanlığı kazanacak diye düşünürken 6. gün hiç bir şekilde tuvaletini lazımlığına yapmamış her seferinde çiş ve kakasını külotuna yapmıştı. Ben de sanırım daha hazır değil diye düşünerek ona bez bağlamamı isteyip istemediğini sordum. Kendisinden bez bağlamamı istediğini duyunca bezini bağlayıp ilk tuvalet alışkanlığı eğitimimizi oracıkta noktalamıştım. Ne zaman hazır hissederse o zaman başlayacaktım. Yine pes etmedim hemen kolları sıvayıp gelen kitaplarımızı, eğitici kartlarımızı Kıvan’a okuyup anlatmaya başladım. Ama Kıvan onlardan haz duymamaya içinde tuvalet geçen her şeyden kaçmaya başlamıştı. Tamam dedim ısrar yok bir süre bu sayfayı kapatıyoruz kitaplarda ortadan kalkıyor zaten önümüz yaz yazlıkta elbet öğrenir diye içimden geçiriyordum.

Peki bu başarısızlıkla sonuçlanan 6 gün bize hiç mi bir şey katmadı. Katmaz olur mu işte asıl hikaye bundan sonra başlıyor. Uzmanların bahsettiği tuvalet alışkanlığı için gerekli olan tüm becerilerin Kıvan’da olduğunu gördüm.

Neydi bunlar;

– Kıvan kendi kendine basit giysilerini çıkartabiliyordu.

– Genellikle gün içerisinde 2-3 saat çişini tutabiliyordu

– 6 gün boyunca ne öğle uykusunda ne de gece uykusunda Kıvan’ı bezledim. Yani uykusunda da tuvaletini tutabiliyordu.

– Altını ıslattıktan veya kakasını yaptıktan sonra büyük bir rahatsızlık hissedip hemen bezini değiştirmemi istiyordu.

– En önemlisi de çişini ve kakasını yaptıktan sonra hemen yanıma gelerek çiş veya kaka yaptım diyordu.

Eee bu becerilere sahipti oğlum da neden becerememiştik biz bu işi. İşte cevabını tokat gibi yüzüme vurmuştu Prof. Dr. Bengi Semerci Selpak’ın etkinliğinde. Ben sabredememiştim dediğine göre. O yaştaki bir çocuğun karar verebilme yetisinin olmadığını benim kolaya kaçtığımı söylemişti. En önemlisi de, bu olayın bir sonraki denemede sonucu epey uzatacak olmasıydı. Bu konu hakkında daha çok düşünmeye doğru zamanı kollamaya başlamıştım. Ve takvimler 24 Nisan Pazar’ı gösterdiğinde oğluşun totosundan bezini çıkartıp birlikte çöpe attık. İlk denemedeki gibi yine kendisine anlattım. Sevdiği karakterlerle süslü külotlarını getirip hangisini giymek istediğini sordum ve bir güzel istediği külotu giymesinde ona yardım ettim. Bu sefer esas kararlı olan bendim isterse 1 ay boyunca her seferinde külotuna çiş yapmaya devam etsin o bezler bir daha totoya bağlanmayacaktı. Kıvan’da istekliydi ki o gün tüm çişlerini lazımlığına yaptı. Hatta kakasının bir kısmını bile. Benim kısa bir süre dışarıda işim vardı evden ayrılmak durumunda kalmıştım. Kıvan kakası geldiğini anneannesine söylemiş fakat tuvalete gidene kadar bir kısmını külotuna yapmıştı. Olsun bu bile bir milattı bizim için. Çünkü Kıvan ilk kez kakasını tuvalete yapmıştı. O gün sorunsuz devam ettik. Çiş tutma süresini de bildiğim için onu hiç sık boğaz etmedim. Hatta çişini yapmak için kendi başına tuvaletinin yanına gitmiş pantolonunu indirmeye çalışırken bile bulmuştum onu. Her çiş sonrası en sevdiği çikolatayı da vermeyi ihmal etmedim tabi.

Gelelim ikinci güne. Kıvan gece boyunca çişini tutmuş olmasına rağmen kalkar kalkmaz çişini yapmadı. Pazartesi günleri bizim 2,5 saatlik okul günümüz. Bezi totodan daha 1 gün önce çıkarmışım o gün tekrar takıp kafasını karıştırmak istemedim. O yüzden yanıma bir sürü yedek alarak düştük okul yollarına. Arabada da sıkıntı yoktu. Tek sıkıntı bütün gece biriktirdiği çişlerinden Kıvan’ın hala ayrılamamış olmasıydı. Okulda onu sıkmadan her molada tuvalete götürdüm ama yok bir türlü vedalaşamıyorduk çişimizden. Dersimiz bitti evimize döndük ve Kıvan tuvaletine azat edivermişti çişlerini. Ohh evde bir bayram havası, hemen en sevdiği çikolata ödül olarak da sunulmuştu küçük beye. Evde bir bayram havası derken tabi ki Kıvan’a çaktırmadan seviniyorduk. 2. gün sorunsuz geçmişti. Hatta Kıvan çişinin geldiğini söyler olmuştu.

Üçüncü gün de ise anneyi bekleyen bol çişli sürprizler vardı. Sabah kalktıktan yarım saat sonra falan çişini tuvalete yapmıştı Kıvan. Salı günleri de yüzme dersimiz olduğu için hazırlanmaya başladık. Okul yolumuzu tuttuk ders öncesi ve sonrası çişini yapmadı Kıvan. Eve geldiğimiz zaman tuvalete yaptı çişini. O gün büyük annemize davetliydik sonrasında da büyük teyzemize gideceğimiz için bol bol yedekli bir çanta hazırlayıp evden çıktık. Kıvan büyük annesinde tam 3 sefer altına çişini yaptı. Onu her tuvalete götürmemin ardından hem de. Ben büyük bir keyifle babaanne ve büyük anneye Kıvan’ın artık abi olduğunu artık bez kullanmamıza gerek kalmadığını ve çişimizi kakamızı tuvalete yaptığımızı anlatırken onun bol bol altına işemesi çok ironik olmuştu. Büyük annedeyken başka bir yöntem denedim. Portatif adaptörümüze poşet geçirdim ve Kıvan’ın çişini onun içine basket atmasını istedim 🙈 çok şükür sonuç başarılıydı ve Kıvan büyük bir zevkle adaptörün içine işedi. O gün hep aynı şekilde ayakta adaptörüne çişini yaptı Kıvan. Çok üstünde durmadım. Yeter ki çişi geldiğinde külotuna yapmamasıydı istediğim. Çünkü evimizde değildik 3 gün büyük teyzemizde kalacaktık belki de tuvaleti yadırgamış olabilirdi. Amacım onu sıkmadan, onunla inatlaşmadan, onun istediği gibi çişini yapmasını sağlamaktı.

Dördüncü gün; Sabah uyandık Kıvan Bey yine uyanır uyanmaz çişini yapmadı. Demek ki uyanınca hemen çişi gelmiyordu oğlumun. Bunu bu şekilde kabullenmeliydim. Sabahları Israrcı olmak yerine onu dinlemeyi tercih ettim ve Mutlu son “Anne kaka geldi” Allah’ım bu uzun zamandır duyduğum en mükemmel cümleydi. Koşa koşa tuvalete gittik adaptörümüzü klozetin üzerine kurduk ve bir güzel oturduk. Ayaklarından güç alabilsin diye bende hemen yere oturdum ve ayaklarıyla bacaklarıma basmasını istedim. Böylelikle ayaklarından da güç alacaktı. Ellerini tuttum ve hadi oğlum biraz ıkınman gerekiyor işte böyle ıııııığğğh ıııığğğh diye resmen onunla anı paylaştım ve beklenen son 3 günün birikimi bir güzel akıp gitmişti popodan. Hadi ben sevindim de Kıvan’a ne oluyordu acep bilemedim. Benimki bir alkış kıyamet kaka yaptım diye sevinç çığlıkları görseniz şenlik vardı sanki evde. Uyuyan ev halkını uyandırdık mutluluğumuzla 🙈 Kakaya güle güle seremonisinden önce fotoğrafını çekmeliydim kakamızın, babamıza göndermek üzere 🙈 Şimdi gülüyorsunuz bana ıyy mıyy diyorsunuz duyar gibiyim. Başınıza gelsin bende görürüm sizi 😂😂😂 Hımm nerde kalmıştık. Heh sonra sifonu çekti Kıvan ve bay kaka diyerek kakasını diğer kakaların yanına gönderiverdi ardından el sallayarak. O gün evde oturmadık oğluşla önce Oyuncak Müzesine ardından da Bağdat Caddesine gittik. Caddeye varamadan uyudu oğluş bebek arabasında. Ben bir yerde oturup bir şeyler yerken bu yazıya da başladım. Sonrasın evden çağrıldık ve düştük dönüş yoluna. Kıvan eve varmamıza az kala uyandı o gün parka gitmeyi o kadar çok istemişti ki eğer caddeye inmeden uyuya kalmasaydı amacım onu Göztepe Parkına götürmek olacaktı. Bende teyzemin evinin oradaki parka götürdüm Kıvan’ı. Evden çıkarken çişimizi yapmıştık ama yaklaşık 4 saattir içimizde de biriktirmeye başlamıştık. Ne yapsam ne yapsam derken bebek arabasında gözüme çarpan pet şişeyi fark ettim. Hemencik bir kutuda Kıvan’a çişini buraya yapabileceğini söyledim ve minnak adamım hiç tereddüt etmeden bir güzel işeyiverdi. 4. günümüzde sorunsuz bir şekilde bitmişti.

Beşinci gün ben biraz Kıvan’ı klozete oturtmak için onu çok sıkmadan ısrarcı olmak istedim. Ama çabalarım sonuç vermedi ve Kıvan çişini hep ayakta ya klozete yaptı ya da poşet geçirdiğim adaptörüne. Ama altına hiç yapmadı.

Altıncı ve teyzemizin evindeki son günümüz. Yine her zamanki gibi ilk çişini ben istediğim zaman yapmadı Kıvan. Sonra ben kahvaltı hazırlamaya dalınca salında bir ıslaklık anne çiş geldi diye ayağımda dolanan bir bebeyle karşılaştım. Tamam olabilirdi hiç sorun değil. Temizleriz ve bir dahakini tuvalete yapmak için daha da gayretli oluruz. Çocuğum 5 gün gayet başarılı bir performans sergiliyor o günün ilk çişi bizi korkutacak değildi herhalde. Neyse kahvaltıdan sonra teyze ve anneannemiz ile evimize dönmek üzere vedalaştık ama yolda arkadaşlarımızın Zorlu Avm de olduğunu öğrenince hazır yolumuzun üstü uğrayıp biraz eğlenelim dedik. Funlofta yaklaşık 1 saatlik eğlencenin sonunda küçük beyi tuvalete götürdüm ama çişini yapmadı. Biraz dolandıktan sonra pet şişeyi devreye soktum ve çişini yapmasını sağladım. Bir taraftan bu pet şişe ve ayakta çiş yapma olayı beni korkutuyor alışkanlık kazanacak diye bir taraftan da kendime kızıyorum çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırmaya karar verdin ne işin var başka evlerde sokaklarda bi oturamadım evinde diye. Kıvan o gün Zorluda durmak istemedi eve gidelim diye ısrar edince arkadaşlarımızdan ayrılıp evimize geldik ve yine son zamanların en sevdiğim cümlesi. Anne kaka geldi. Hemen tuvalete gittik. Önce ayakta durmak istedi müsahade etmedim o da ısrar etmedi ve oturuverdi lazımlığına 1-2 ıkınma derken yapıverdi kakasını bir anda. Meğer garibimin kakası gelmiş ve o yüzden eve gitmek istemiş 🙈 O gün yatana kadar çişinin geldiğini Kıvan kendi söyledi ve 1 sefer dışında hep oturarak çişini yaptı. Sanırım oturarak çiş yapmayı kabulleniyordu.

Yedinci güne merhaba kalkar kalkmaz çişini yapmadığını öğrendiğim oğlumun uyandıktan yarım saat sonra anne çiş demesi kadar güzel bir şey var mıydı bu hayatta? Sanırım tuvalet alışkanlığını kazanmıştı Kıvan. Yinede büyük konuşmamak 10 gün beklemek gerekiyordu. Çocuk bu sonuçta sağı solu belli olmaz.

Annemin evde oturamayan beni doğurmuş olduğunu düşünürsek tuvalet alışkanlığımızın 7. günü de cumartesiye denk gelmişse ehh biz yine evde durmayacaktık değil mi? Neyse bu sefer uzağa değil evimizin karşısındaki bir avm de bulduk kendimizi arkadaşlarımızda oraya gelecek oğluşların uyku saatinde oturup sohbet edecektik. Yazdığım gibide oldu. Oğluşların 3 ü de uyudu. Mağazaları da dolaştık kahvemizi de içtik. Benim ki uyandı. Bir süre sonra tuvalete götürdüm onu ama çiş yok dedi ve yapmadı. Yoksa yoktu oğluma güveniyordum. 6 gibi döndük evimize. Eve döndükten kısa bir süre sonra mimiklerinden ve hareketlerinden çişinin geldiğini anladım ve hooop lazımlığımıza yaptık çişimizi. Bu bir ilkti. Ben ilk defa Kıvan’da bu mimik ve hareketleri görmüştüm. Kendi söylemese bile bana ipucu verebilecekti. Ama benim ipucuna ihtiyacım olmasın yaa. Oğluş çişi geldiğinde kendi söylesin. Ne çok şey istiyorum değil mi? Hem sen çocuğun bir alışkanlık kazanmasını iste hem bu süreçte bi yerinde durama fıldır fıldır gez hem de leb demeden leblebiyi anlamasını iste 🙈 Tamam tamam sustum. O akşam kakamızı da yaptık lazımlığımıza ohh değmeyin keyfimize.

Artık büyük ödülü hak etmiyor muydu sizce? Sorunsuzca bu kadar engele karşı anne engeli gayet başarılıydı. Tuvalet alışkanlığını kazanmıştı artık. Özel günlerimizin kahramanı, her ilkinin sponsoru Kıvan dedemiz hemen aldı torununu koştu oyuncakçı dükkanına ve uzun zamandır istediğimiz scooterı aldı biricik adaşına. Allah herkese hem böyle bir dede hem de kayınpeder nasip etsin. Ödülün hakkını iyice verircesine o gün de avmde yaptı Kıvan çişini tuvalete. Biliyordu ki o hediye çişler ve kakalar tuvalete yapılıyor diye alınmıştı kendisine. Ehh mum üflemeden de kutlamak olmaz diye, 1 mum diktik evdeki trileçenin üstüne. Kıvan üflesin bezsiz hayata merhaba desin diye.

Bugün on birinci gün çok şükür problemsiz sonlandı bu günümüzde. Evet çişimizi kakamızı söylüyoruz artık ama bu 1 ay sonra altımıza kaçırmayacağımız anlamına gelmiyor. Altımıza kaçıracağımızda tekrar 0 dan başlayacağımız anlamına gelmiyor. Ara ara kaçırmalar tabi ki olabilir bu çok normal henüz çok küçükler. Önemli olan o kaçırmalar olduğunda onları rencide etmek değil tekrar ve tekrar tuvalete teşvik etmek. Hele ki gece tuvalet eğitiminin 4-5 yaşa kadar sürdüğü durumlar da oluyorsa kesinlikle inatlaşmamak, büyük sabır göstermek gerekiyor. Biliyorum çok uzun yazdım biraz da fazla detay. Ama ben tuvalet eğitimi hakkında yazı okumak istediğimde hep bu detayları aradım ama göremedim ne yazık ki belki senin de aradığın böyle detaylardır diye hiç üşenmeden yazıverdim bende. Yazarken de aslında zor bir şey olmadığını annenin ve yavrusunun hazır olduğunda, sabır ve şefkatin anahtar kelime varsayıldığında hemencik üstesinden gelinebilecek bir durum olduğunu belirtmek istedim. Hayatta hiç bu kadar çiş ve kaka kelimesi geçtiğinde eğleneceğiniz bir durum olmayacaktır. O yüzden tadını da çıkarmayı unutmayın. Ne de olsa hem sizin hem de yavrunuz için bir ilk bol bol keyif alın.

Kolaylıkla tuvalete merhaba demeniz dileği ile,

Sevgiler

IMG_2664

Paylaşmak Güzeldir Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir