Doğum Çantası

Anne adaylarının en keyifli anlarından biri de doğum zamanının yaklaştığı ve artık hastane çantası hazırlama vaktinin geldiği zamandır. Hemen çantanın içine koyarız telaşı sarar bizleri. Onuda koyayım bunuda koyayım ay şuda olsun derken en fazla 2 gece (ekstrem bir durum olmadıkça) kalınacak olan hastaneye 2 bavulla gidilecek duruma gelinir.

Aslında bu yazımı 3 cümle ile bitirebilirim. Çünkü çantaya koyacaklarımız çok basit şeyler hiç abartmaya ve telaş yapmaya gerek yok. Bu çantayı taze hazırlamış bir anne olarak gerçek ihtiyaç listesini okuyabilirsiniz bu yazımda. Öyle CD’ler CD çalarlar, dergiler, kitaplar, sayısız pijama ve gecelikler, kozmatik malzemeleri, havlu, yastık vs bu kadar abartıya hiç gerek yok. Hastaneye vardığınızda ya sancı çekiyor olacaksınız ya da sezeryan yapacaksanız oda süslüyor. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra da artık ondan başka hiçbirşeyi gözünüz görmeyeceği için dergiymiş, gazeteymiş, kitapmış pek ilginizi çekmeyecek.

Öncelikle doğum yapacağınız hastane ile görüşün derim. Onların size sunduğu imkanlar neler. Ona göre zaten bir liste kafanızda oluşmuş olur. Çünkü bir çok hastane anne ve bebeğin doğum sonrası gereken kişisel ihtiyaçlarını karşılıyor. (Bebek bezi, ped, çamaşır, bebek kıyafetleri, pompa vs) Bu yüzden valizinizi çok şişirmenize gerek yok.

Gelelim çantaya koyacaklarınıza,

Bebeğiniz için;
2 adet hastane çıkışı,
4-5 adet çıtçıtlı body,
3 adet yeni doğan tulumu,
3 çift çorap,
Hastane çıkışı ve tulumların bereleri yoksa 2 çift bere,
Yelek veya hırka (ben almamıştım, ihtiyaçta duymadım ama doğum ekim ayında olmuştu)
Birkaç tane tülbent ne olur olmaz diye alabilirsiniz. Benim işeme yaramadı hiç.
2 adet battaniye,
Yeni doğanlar için ıslak havlu,
İhtiyaca göre bebek bezi ( biz hastaneden çıkana kadar hastanenin verdiği bezleri kullandık)
Pişik kremi,
Ana kucağı (Oto kotuk), artık birçok hastane ana kucağı tipi oto koltuğu olmayan ebeveynleri hastaneden çıkarmıyor. Bebeğinizin güvenliği için mutlaka temin etmelisiniz.

Yukarıda saydıklarım mutlaka çantanızda olmalı bunlara ek olarak isterseniz çantanıza aşağıda sayacaklarımı da ekleyebilirsiniz. Benim çantamda yoktu, koyma ihtiyacı duymadım, hiç de gerek olmadı. Ama ben yinede yazayım.

Biberon; eğer sütünüz gelmezse diye umarım hiç ihtiyacınız olmaz,
Süt sağma makinası; sütünüzü arttırmak için hastanelerde bulunan profosyonel makinaları kullanmanızı tavsiye ederim. Hatta ilk emzirme anından sonra kullanın ki sütünüz miktarını öğrenmiş olursunuz,
Emzik; doktorlarımız ilk 1 ay emziği önermiyorlar bunu göze alıyorsanız yanınıza alın derim,
Emzik kutusu,
Önlük; ben hiç ihtiyaç duymadım, takii ek gıdaya geçene kadar.

Sizin için;
Lohusa Geceliği ve Pijaması; Lohusalık sırasında rahat emzirmeyi sağladığı için bu takımlardan 3-4 tane edinebilirsiniz. Hastane çantanıza da hepsini koyun derim. Hastanede 1 gece bile kalacak olsanız kanamanız olacağı için tedbirli davranmış olursunuz.
Sabahlık; doğum yaptıktan sonra özelliklede sezeryan doğum sonrası katta bol bol yürütüleceksiniz o yüzden geceliğinizin üzerine giymeniz için ihtiyacınız olacak. En az 1 gecelik veya pijamanızı sabahlıkla takım almanızı öneririm.
Lohusa tacı; yeni doğum yapmış bir annenin olmazsa olmazlarından bence. Ben her takımım için bir taç almıştım. Hepsini taktım 🙂
Çora; eğer benim gibi ayaklarınız üşüyorsa yanınızda bulundurun derim.
Hamile Külodu; eğer sezeryanla doğum yapacaksanız bir süre bu koca külotları kullanmanız gerekecek. Çünkü diğer külotların lastik kısmı dikişinizin hizasına geldiği için canınız acıyabilir ve dikiş bölgesinde tahrişe neden olabilir.
Emzirme sütyeni; en az 2 tane yanınızda bulundurun,
Göğüs pedi; hastane için 1 paket yeterli olacaktır.
Ped; en büyük boylardan çantanıza koyabilirsiniz. Benim ihtiyacım olmadı. Hastane bebek bezi ve kadın pedi konusunda bizi hiç yormadı. Çekmecelerimiz dolup taştı diyebilirim.
Göğüs Kremi; göğüs kremine kadar hastanemiz bizi düşündüğü için ben ekstra birşey almamıştım.
Bakım Ürünleri: Diş fırçası ve macunu, makyaj malzemeleri, şampuan ve saç kremi, tarak
Kıyafet, hastaneden çıkarken giymek için hamile pantalonu ve tshirtünüzü alabilirsiniz. Ben temiz pijamamla ayrılmıştım hastaneden.
Teknolojik aletler: Fotoğraf makinası, kamera, telefon şarj aleti
Ek olarak; kimlik, ziyaretçiler için ikramlık, kapı süsü.

Bebeğinizi kolaylıkla, sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim ☺️

Sevgiler,

Gökçin

Paylaşmak Güzeldir Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir