Evde Oyun Hamuru Yapımı

2 haftayı aşkın süredir anneanne ve dede yanındayız. Malum evden ayrılış süremiz bu kadar uzun olunca yanımıza aldığımız oyuncaklarla oynama süremiz doldu. Biraz sıkılmaya başladık. Gerçi oğlumun ve Thomas ve arkadaşlarının hakkını da yemek istemem. Kıvan trenleriyle çok güzel vakit geçiriyor burada kaşınan benim 🙈 Ehh hep trenlerle değil başka şeylerle de ilgilensin istiyorum. Legosundan tutunda stickerlara yapbozlara kadar birçok oyun aldım yanıma ama oyun hamuruyla oynamaya bayılan oğlum için hamurlarını almaya üşendim. (Kötü anne Müzeyyen 🙈) Fakat ona öyle bir hamur hazırladım ki anneanne ve dedemizde oynamaktan geri kalmadılar. Maaile 2 saat hamuru mıncıkladık arabalar, tren, kardan adam hatta anneannemiz hızını alamadı bildiğiniz hamurun üzerine işlemeler, hamurdan çiçekler yaptı. Lafı fazla uzatmadan tarifine geleyim ben.


Malzemeler:
En ucuzundan saç kremi
1 paket nişastası
İstenilen renklerde gıda boyası (olmasada olur)
Yapılışı:
1 paket nişasta kabın içine dökülür üzerine azar azar saç kremi ilave edilir bir güzel karıştırılır. Aman saç kremini ne az ne çok koyacaksınız, o yüzden biraz dikkatli dökmek gerekiyor. Hamurun elinize yapışmaması gerekiyor, çok da sert olmamalı. Temiz parmağınızı hamura batırıp çıkardığınızda parmağınıza hamur yapışmıyorsa kıvamı tutturdunuz demektir. Saç kremini fazla kaçırdıysanız da mühim değil kıvama gelene kadar nişasta eklersiniz olur biter ☺️ Sonrasında hamuru eşit miktarda parçalara bölerek gıda boyası ile renklendirebilirsiniz.

Bundan sonra gerisi hayal gücünüze kalmış, bir heykel traş ruhuna bürünüp hamurla ister siz oynayın isterseniz yavrunuzla birlikte oynayın. Tabiki de yavrunuzla oynayın. Hamurla yapacağınız farklı şekiller hakkında bol bol konuşun ki böylelikle dil becerisi de gelişsin. Hamurları mıncıklasın, sıksın, yoğursun motor becerilerini kuvvetlendirsin. İster Kalıplar yardımıyla şekiller yapsın, isterse hayal gücünü kullansın. Yaşı kaç olursa olsun eğlencesine baksın.
Önemli bir not: Küçük çocuklarımız muhakkak bir ebeveyn gözetiminde olmalıdır. Hamurun tadına bakmak isteyebilirler.

Keyifli oyunlar dilerim..

Sevgiler,

Paylaşmak Güzeldir Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir