Evde oyun oynamak

Bir zamanlar bizde yeni yıla çılgınlar gibi dans ederek giriyorduk. Hatta bir seferinde Hollanda’da sokak partisinde yeni yıla girmişliğimiz bile var. Ama onlar eskide kaldı. Şimdi hayatımızda Kıvan var ve biz artık minik evimizde yavrumuzla birlikte sıcacık giriyoruz yeni bir yıla. Bu sene evimizde konuklarımız da olacak. Kıvan arkadaşlarını ağırlayacak ilk defa yeni bir yıla girerken. Bu yüzdendir ki öyle sıradan bir kutlama olsun istemedim. Yine her şey onlara yönelik olsun onlar çok eğlensin istiyorum. Bunun içinde onların keyif alacağı birkaç oyun hazırlayacağım. Belki sizlerde bizim gibi düşünüp bebekli-çocuklu aileler bir araya gelmek yeni yıl coşkusunu sizi en iyi anlayanlarla geçirmek istersiniz diye birkaç oyun önerisini sizlerle de paylaşmak istiyorum. Bunlar tabi ki sadece özel günler için yapılmış oyunlar değil. Evinize normal zamanda da davet edeceğiniz çocuklar içinde geçerli. Bilinçli anneler sayesinde evde oyun oynamak çok keyifli artık.

Bakalım neler hazırlayacakmışım minik kuzularıma,

Yoğurttan parmak boyası;

Malzemelerimiz;

Yoğurt ve farklı renklerdeki gıda boyaları ve buz kalıpları

Küçük kaplara 2’şer kaşık yoğur koyup çay kaşığının ucuyla gıda boyalarını da ekliyoruz. İyice karıştırıp çok az sulandırıyoruz. Evinizde varsa farklı şekillerdeki buz kalıplarına yoksa standart buz kalıplarına yoğurdu döküyoruz ve donması için buzlukta bekletiyoruz. Yapılışı bu kadar basit. Malum içlerinde kaşif ruhu taşıyan miniklerimiz her şeyi tatmak denemek istediklerinden bolca katkı maddesi içeren boyalar yerine, tadına baktıklarında zarar görmeyecekleri bir gıda ile bu boyayı yapmak daha sağlıklı diye düşünüyorum.  Buz kıvamını alan renkli yoğurt boyalarımızı çocuklarımızın önüne bir tepsi içinde kağıtla birlikte koyuyoruz ve gerisini onlara bırakıyoruz. Hayal dünyalarında hissettiklerini kağıda dökerken aynı zamanda da buzun eriyişini gözlemlemiş olacaklar.

Mandalina Soymaca;

Çocuklar içinden farklı bir şeyler çıkacağını bildiği nesneleri açmaya bayılırlar. Mandalina da bunlardan biri.  Çocuklar büyük bir zevkle mandalinanın kabuklarını soyarken hem parmak kaslarını güçlendirerek ince motor becerilerini geliştirecekler hem de çok eğlenecekler. Sizlerde büyük bir keyifle yavrularınızın soyduğu mandalinaları yiyerek onların farkında olmadan gururlarını da okşamış olacaksınız.

Ay Kumu;

Malzemeler;

1 kg un, 1 çay bardağı sıvı yağ ve güzel kokmasını sağlamak için de 1 çay bardağı bebe yağı. İsteğe bağlı olarak gıda boyası

Unu çocukların içinde rahatça oynayabileceği bir kap, leğen vs. içine döküp üzerine de yağları ilave ediyoruz ve bir güzel harmanlıyoruz. Ay kumunun renkli olmasını istiyorsanız 1 çay kaşığı istediğiniz renk gıda boyası ekleyebilirsiniz. Ay kumumuzun yapımı da işte bu kadar basit. Ay kumu bebek, çocuk, yetişkin fark etmez herkesin büyük bir zevkle dahil olabileceği bir aktivite. Hazırlayın ay kumunu koyun babalar ve çocuklarının önüne siz bakın anneler keyfinize. Onlar ister kale yapsın isterlerse inşaat arabalarıyla kumları başka yere taşısın. Hımm bu arada yere örtü sermeyi de unutmayın 🙂

Pet şişelerden müzik aleti yapmak;

Malzemeler,

Çocuk sayısı x 2 pet şişe, her şişeye bir miktar koymak için çay, nohut, pirinç, mercimek, su ve benzeri şeyler.

Malum yeni yıla giriyoruz müziksiz hiç yeni yıl partisi olur mu? Siz orkestra malzemelerini hazırlayın çocuklarınız size bir müzik ziyafeti çektirsin. Ailece eğlencenin doruklarına ulaşacaksınız benden demesi. Ama öncesinde komşularınızı yüksek sese maruz kalacakları için bir gün önceden uyarmayı unutmayın 🙂

Gölge ve dans;

Müzik aletlerimizi yaptığımıza göre biraz da dans edelim değil mi? Ama öyle bildiğimiz danslardan olmasın bu. Gölgemizi yakalama dansı olsun. Böylelikle zamansız ve sebepsiz yere çıkan gölgelerinden ürken çocuklar belki bu vesile ile gölgelerini severler ve onlarla yaşamayı öğrenirler. Bunun için müzik aletlerimiz ve fener yeterli olacaktır. Işıkları kapatıp çocukların gölgelerini göreceği biçimde feneri tutup onlardan gölgelerini yakalamalarını ve bunu yaparken de dans etmelerini isteyebiliriz. Eminim ortaya çok eğlenceli görüntüler çıkacaktır.

Renkli pirinçler;

Malzemeler,

Pirinç, gıda boyası ve sirke

Her farklı renk için 1 çay bardağı pirinç kullanıyoruz. pirinçleri kapaklı bir kaba dökün, çay kaşığının ucuyla çok az ama gıda boyasını ekleyin ve 1 tatlı kaşığı üzüm sirkesini de pirinçlerin üzerine dökün. Kapağı kapatın ve başlayın sallamaya. Salladıkça pirinçlerin renk alacağını görecekseniz. Kaç renk kullanacaksanız bu işlemi ayrı ayrı o renkler içinde tekrarlayın. Bu pirinçlerle çocuklarımız aktarma çalışması yapabilir, tüm renkleri karıştırdığınız vakit onları renklerine göre gruplandırabilir ya da o an nasıl oyun kurgulamak istiyorlarsa öyle yapabilirler. Ehh hazırlaması bizden oynaması onlardan değil mi ama? Unutmadan yazayım yine bir örtü sermeyi unutmayın olur mu?

Tüm çocukların çok mutlu olacağı bir yıl bizimle olsun.

Oyunla kalın,

Sevgiyle kalın.

 

 

Paylaşmak Güzeldir Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir