İlk kitaplarımız

 

Kitap okumanın yaşı olmaz diye yazıma başlamak istiyorum. Takipçilerimden bebeğinize ne zaman kitap okumaya başladınız? diye sorular almaya başladım. Hem sorulara cevap olsun hem de taze anne ve anne adaylarına yardımcı olsun  diye Kıvan’a aldığım ve okumaktan zevk duyduğumuz kitaplarımızı paylaşmak istedim sizlerle. Malum yeni doğan bebeklerimiz ilk aylarında sürekli uyku ihtiyacı hissettikleri için bol bol uyuyorlar. sonraki aylarda ise bizlerle ve çevreleriyle ufak ufak iletişime geçmeye çalışıyorlar işte bu zamanlarda kitaplarla tanıştırabilirsiniz bebeklerinizi. Bizim ilk kitaplarımızı anlattım sizler için.

imageBizim ilk kitabımız aşağıdaki resimde gördüğünüz Fisher-Price ın sevimli köpeğinin bez kitabı idi. Aynı zamanda ilk oyuncaklarımızdan. Kumaştan ve sesli oluşu Kıvan’ın ilk andan beri ilgisini çekti ve onunla vakit geçirmeyi çok sevdi. Kumaştan yapısı ve sesli oluşu 5 duyumuzdan 3’ünü işlevsel hale getiriyordu. Biliyorsunuz ki kitaplar bebeklerimizin kelime dağarcığını geliştirmede bire bir. 2 aylık bebek bundan ne anlar demedim her fırsatta kitap hakkında bebeğimle konuştum. Önceleri sayfaları ben çeviriyor sayfalardaki görsellerin ne olduğunu bebeğime anlatıyordum. Minik elleri nesneleri kavramaya başladıktan sonra büyük bir heyecanla sayfaları kendi çevirmeye başlamıştı. Şimdilerde ise kitapta ne var ne yok kendi bana anlatıyor 🙂 Kitabın içeriğini de yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Diğer kitaplarımız ise bence her bebeğin sahip olması gereken Pearson yayınlarının Bebek Dokun Öğren serisi. Ben serinin 3 kitabını aldım. Diğerlerini ise arkadaşlarımızdan değiş tokuş yapmıştım. Bu sayede hem bütçeme yarar sağladım hem de her ne kadar o anda anlamamış olsa da oğluma paylaşma duygusunu aşıladım 🙂 Bu kitapların amacı her sayfada bulunan farklı dokularla bebeklerimizin hem görsel hem de duyusal gelişimini desteklemek. Bu kitaplar sayesinde oğlum hayvanları, sayıları, kavramları ve birçok kelimeyi öğrendi.

image

“Uyku Zamanı” kitabı bizim ilk uyku arkadaşımız idi. Gece uykusuna dalmadan önce bu kitabımızı okurduk. Çuf çuf aşkımızın fitili bu kitapla yakılmış olmalı 🙂 Çünkü ilk defa treni bu kitapta gördü Kıvan. Kitap artık gece olduğunu, uyku vaktinin geldiğini ve uykuya dalmak için sessiz olmak gerektiğini vurgulayan hem öğretici hem de eğitici bir kitap.

“Neşeli Aileler” kitabında ise, yavrusunu kaybeden hayvanların yavrusunu buluyorduk. Hem eşini bulma, hem farklı olanları ayırt etme hem de büyük küçük kavramını işlemiş oluyorduk bu kitabımızda. Ve yine bol bol sohbet ediyorduk hayvanlarımız hakkında (tabi ki ben konuşuyordum 🙂 )

“Neşeli Hayvanlar” kitabı ise, farklı türden hayvanları kategorize ederek yavrularımıza öğreten başarılı bir Bebek Dokun Öğren kitabı. Vahşi hayvanlar, doğada yaşayan sevimli dostlar, evcil hayvanlar, çiftlik hayvanları ve su altında yaşayan canlıları ayrıştırarak miniklerimizin beyinlerinde yer etmesini saplıyor.

 

 

imageBu posttaki son kitabımız ise “Meraklı Ayıcık” adında bir kukla kitap. Kıvan’ın ilk arkadaşı diyebilirim. Uyku öncesinde bol bol okuduğumuz ve hala okumaya devam ettiğimiz Epsilon yayıncılığın eğlenceli bir kitabı. Kar yağmasını sabırsızlıkla bekleyen meraklı ayıcığın bu süreçte karşılaştığı sürprizleri anlatıyor minik okuyucularına. Kıvan 6 aylıktı bu kitabı ona aldığımda ilk başlarda sadece ayıcığı konuşturdum ses tonumu değiştirerek. Şaşkın şaşkın takip ederdi ayıcığı ve beni. Sonralarda kitabı okudum ve bize verilen yönergeleri yaptım ayıcıkla birlikte. Şimdiler de ayıcık çok farklı karaktere bürünebiliyor bizim evde. Eğer Kıvan o gün yemeğini yemediyse ayıcık hapur küpür yiyor yemeğini. Eğer o gün öğle uykusuna direnmişse Kıvan ayıcık uykuyu ne kadar çok sevdiğini anlatıyor Kıvan’a. Bizim ısırma huyumuzda var. Ayıcık ısırmanın hiç hoş bir davranış olmadığını anlatıyor o zaman Kıvan’a. Bu örneklerim böyle uzar gider. Dediğim gibi bol bol konuşturuyorum ben ayıcığı. Özellikle ses tonumu değiştirdiğim için şimdilerde kahkahayı basıyor benim küçük bebeğim.

Umarım bebeğinize yapacağınız kitap alışverişinde bu postun faydasını görürsünüz. Biz keyifle okuduk hala okuyoruz. Aynı hassı sizinde almanız dileği ile,

Sevgiler bizden size.

 

 

 

Paylaşmak Güzeldir Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir