İşkembe Çorbası

Küçücük çocuklara işkembe mi yedirilirmiş dediğinizi duyar gibiyim. Faydaları saymakla bitmez bu nefis çorbadan oğlumu neden mahrum bırakayım ki? İşkembe çorbasının protein değeri çok yüksek bir çorba olduğu için, gelişme çağındaki çocukların gelişimleri için çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Ya da İşkembede bulunan bol miktardaki çinko, vücudu savunan hücrelerin daha aktif olarak çalışmasını sağladığı için hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğunu. Hele birde sirke ve limon ile içilirse çok daha faydalı hale geleceğini. Ya bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için, kışın grip, soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğunu. Ayrıca hasta olanlara verilirse hastalıklarının tedavisine destek olacağını ve daha çabuk iyileşmelerini sağlayacağını. İşte bu yüzdendir ki Kıvan çabucak tanıştı işkembe ile. Tabi ki siz yine yavrunuza yedirmeden önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin olur mu? Artık büyük marketlerde de tertemiz bir şekilde paketlenip sunulduğu için evde temizlemek için saatler harcamamıza gerek de yok.

Şimdi minik gurmeler için işkembe çorbası tarifi gelsin bakalım.
Malzemeler:
-300 gram temizlenmiş küçük küçük doğranmış işkembe
-üstünü 2 parmak geçecek kadar su
-1 tepeleme çorba kaşığı un
-1 yumurta sarısı
-yarım limonun suyu
-1adet kesme şeker
Yapılışı:
İşkembelerimizi öncelikle güzelce yıkayıp tencerede bir taşım kaynatıp soğuk suda bir daha yıkıyoruz. Sonrasında düdüklü tencereye koyup üzerini iki parmak geçecek şekilde su ekleyip 1 adet kesme şekeri atıp 2 saat pişiriyoruz. Eğer işkembelerimizin yumuşadığından eminsek terbiyemizi yapıp içine yavaşça ekleyip bir 5 dakika fokurdattıktan sonra minik gurmelerimize servis edebiliriz.
Terbiyemiz için 1 yumurta sarısını yarım limonun suyunu ve 1 tepeleme çorba kaşığı unu güzelce çırpıp işkembemizin suyundan da 3-5 kaşık içine ilave ettikten sonra, çorbamızın içine yavaşça ve karıştırarak döküyoruz.

İşte tarifi bu kadar basit.

Afiyet olsun.

Sevgiler,

Paylaşmak Güzeldir Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir