Okul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Bir Konu “Cam Güvenliği” “Lamine Cam”

Bu yazıyı yazmak için bu günü beklememiştim oysa ki. Vakit bu vakit diyerek farklı bir konuya da değinerek başlamak istedim artık.
Geçtiğimiz haftalarda instagramdan takip edip çok sevdiğim sevgili Meltem’in nam_ı diğer kokokshanne bir daveti ile kendimi Şişecam’ı dinlerken buldum. Biz anneler yavrularımızın güvenliği, sağlığı için akla gelmedik önlemler alırız. Organik olsun diye anne sütünden yoğurt yapar, organik adı altında satılan gıdalara paralar saçar, mikrop kapmasın diye kalabalıktan uzak tutar ve daha nicelerini sayabileceğim eylemlerle içgüdüsel olarak yavrularımız korumaya çalışırız. Peki onları korumak için sadece bu kadarı yeterli oluyor mu? Kocaman hayır. Ankara’daki son patlamanın derin acısı hala yüreklerimizdeyken işte tam sırası dedim farkındalık yaratmak için bu postu hazırlamanın. Ne mi bu farkındalık? Patlamada yaralananların çoğu patlamanın etkisiyle civarda bulunan camların etrafa yayılmasından oluşan derin kesikler. Keşke giden canlarımız olmasaydı da bu keskin yaralar olsaydı diyorum ama sadece bir daha yaşanmasın demekten başka elimden bir şey gelmiyor. Konuyu dağıtmadan toplantı notlarımı aktarayım sizlere. Önemine ise siz okuduktan sonra karar verirsiniz zaten.
Öncelikle Şişecam Düzcam Pazarlama Grup Müdürü Ebru Şapoğlu’nun ağzından size Şişecam’ı tanıtmak isterim.
“Düzcam, Cam ev Eşyası, Cam Ambalaj ve Kimyasallar olmak üzere dört ana iş grubunda faaliyet gösteren Şişecam Topluluğu, 22 bine yakın çalışanı, 13 ülkeye yayılan 44 üretim tesisi ve 150 ülkeye ulaşan satışlarıyla global bir oyuncudur.
Şişecam, bugün dünyanın cam ev eşyasında 3’üncü, cam ambalajda 4’üncü, düzcamda 5’inci büyük üreticisidir.
Dünya cam sektörünün ana faaliyet alanları olan düzcam, cam ev eşyası ve cam ambalajın üçünde birden faaliyet gösteren tek global şirkettir.” Diye bahsediyor Sayın Şapoğlu.
Gelelim esas konumuza, malum yavrularımızın büyüme hızına dur diyemiyoruz ve gün geçtikçe okul çağına hızlıca yaklaşıyorlar. Belki birçoğumuz çocuklarımızı kreşe, anaokuluna, ilkokula gönderirken birçoğumuzda ben gibi kreş arayışları içerisindeyiz. Hazırda okul arayışı içerisindeyken bir önemli konu daha eklenmiş oldu gündemime “Lamine Cam”. Lamine cam, kırılmaz cam olarak bilinse de aslında kırılan fakat dağılmayan camdır. Plaka haline getirilmiş iki plaka camın iki tarafı da yapışkanlı bir folyo ile birleşmesiyle oluşuyor. Böylece camın mukavemeti arttığı gibi kırılsa dahi dağılmayıp bir arada kaldığı için emniyet ve güvenliğimiz için tercih sebebi oluyor.

Biliyoruz ki, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın güvenli ortamlarda eğitim almalarının sağlanması sağlıklı nesiller yetiştirmenin temel şartlarından biridir. Öğrencilerin eğitim ortamı ve yakın çevrelerinde, bedensel ve psikolojik yaralanmalarının önüne geçilmesi için çeşitli önlemlerin alınması gerekmektedir.
Okul seçimi yaparken eğitim, yeme-içme ve öğretmenleri hakkında bilgi alırken, okul binasının güvenliği konusunu da göz ardı etmemiz gerektiği hakkında biz anneler olarak bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz.

sisecam
Bildiğiniz gibi günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde, cam artık sadece pencerelerde kullanılan bir malzeme olmanın yanısıra, ısı ve ses yalıtımı sağlayan, güneşin aşırı parlaklığı ile radyasyon ısısını denetleyen, darbelere karşı dayanıklı ve cam kırılmasından kaynaklanan yaralanma risklerini azaltan niteliklere sahip bir yapı malzemesine dönüşmüş durumda.
Binayı dış mekan ile bütünleştiren şeffaflık ve doğallığın simgesi olan cam, kullanıldığı binalarda ve iç mekanlarda çocuklarımız için gün ışığı alımı ile ferah ve sağlıklı bir ortam sunmamıza önemli katkı sağlıyor. Ayrıca cam, doğru olarak seçildiğinde görüş açımızda tutarak onları her türlü tehlikeden koruyabilmemiz için mekanlarda kullanabileceğimiz en doğru malzeme. Doğal olarak kırılgan bir yapıya sahip olan cam, barındırdığı şeffaflık avantajına rağmen kullanıldığı alana uygun özellikleri taşımadığı zaman çocukların güvenliğini tehdit eder hale gelebiliyor. Özellikle savunmasız çocuklarımızın bulunduğu ortamlarda, onları bu tür kaza risklerinden korumak için emniyet ve güvenlik camlarının tercih edilmesi büyük önem taşıyor.
Eğitim kurumlarında,
• Direk/ Kaza ile çarpmalar
• Kapı/pencerenin çarpması, çarpılması
• Objelerin (top gibi) fırlatılması
• Yumruk gibi şiddet etkileri nedenlerinden dolayı cam kazalarına sıkça rastlandığını biliyor muydunuz?

Kırılgan bir malzeme olan cam, kalınlığı artırılarak darbelere karşı nispeten dayanıklı hale gelebiliyor. Ancak bu, kırılmadan kaynaklanan yaralanmaları önlemeye yetmiyor. Kırılma durumlarında ciddi yaralanmaların önüne geçilebilmesi için darbe sonucunda keskin ve sivri uçlar oluşturmayan, kırılma anında ortalığa saçılmayıp, yerinde sabit kalan “emniyet ve güvenlik camlarının” tercih edilmesi gerekiyor.
Lamine Emniyet ve Güvenlik camları iki veya daha fazla cam plakanın özel bağlayıcı polivinil bu olası bir kırılma durumunda parçalanıp dağılmayarak yaralanmaların ve yaşamsal risklerin ortadan kalkmasını sağlıyor.
Bu camların, eğitim kurumları ve kreşlerin yanı sıra; hastaneler, adliyeler, konutlar, iş merkezleri, alışveriş merkezleri gibi mekanlarda, emniyet ve güvenlik ihtiyacı bulunan balkon korkulukları, pencere camları, camlı ara bölmeler gibi alanlarda da kullanılması güvenlik açısından büyük önem taşıyor.
Ayrıca, eğitim kurumlarında ;
• Merdiven yanı korkuluk camları,
• Oyun alanlarında bulunan 5 metreye kadar olan camlamalar,
• Camlarında açık şekilde işaret ile belirtilen oyun alanları ve yerden yüksekliği 2 metre olan camlamalar,
• Oturma alanlarının bulunduğu 1 metreye kadar olan camlamalar,
• İnsanların çarpma olasılığının bulunduğu, yerden 1 metre yüksekliğindeki camlamalar,
• Yerden 80 cm yüksekliğe kadar olan ayna uygulamaları,
• Her pencere veya pencere dışında duvar, bölme, kapı veya çıkışlarda saydam veya yarı-saydam olarak görülen yerler ‘sağlık ve güvenlik sebepleri’ nedeniyle güvenli bir malzeme, kırılmaya karşı korumalı ve işaretlenmiş olmalı.

Gelelim Lamine camların maliyetine. Öyle korkulduğu gibi uçuk bir fiyat olmadığını söylüyor Ebru Şapoğlu. Bir konutta ortalama 20 metrekare cam kullanılıyormuş. Konuttaki camların emniyet ve güvenlik camına dönüştürülmesinin maliyeti ise ortalama 2 bin TL imiş. Uzun vadede düşünecek olursak bence çok makul bir fiyat. Allah korusun bir kaza olduğunda hastaneye harcanacak fiyat bunun çok üstünde olabilir. Ya çocuklarımızın gününün çoğunu geçirdikleri eğitim kurumlarında bu fiyat nasıl oluyor. Türkiye’deki okullarda gerekli olan tüm alanlarda güvenlik camı kullanılması için 150 milyon TL bütçe gerekiyormuş. Eğitime ayrılmış olan ortalama 6 milyar TL’lik bütçe yanında bu bahsedilen rakam gayet uygun gözüküyor değil mi?

sisecam3

Bana soracak olursanız tüm okullarda zorunlu olması gereken bu emniyet ve güvenlik camları ülkemizde yaşanan son olaylardan sonra birçok noktada da zorunlu hale gelmeli. Yazımın başında belirttiğim gibi patlamalarda yaralanmaların çoğu patlama etkisiyle etrafa yayılan cam kesikleri oluyorsa devletimizin bu konuya da bir an önce el atması gerekiyor.

Etkinlik sonunda gerçekleştirdiğimiz demoda elimize önce tuğla alarak Lamine camların darbeye olan dayanıklılığını deneyimleyebileceğimiz bir test gerçekleştirdik. Tuğlayla hiçbir şekilde zarar veremediğimiz camı (hatta tuğlanın kırıldığı fakat camın çatlamadığını gördük) çekiç yardımıyla kırmaya çalıştık. Sonuç olarak emniyet ve güvenlik camı olduğu için darbe aldığında dağılmıyor ve kırılma halinde parçaları yerinde tutuyor. Bu sayede yaralanmaları engelliyor.

sisecam5sisecam6

Paylaşmak Güzeldir Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir