Selpak Tuvalete Merhaba Etkinliği 2016

Türkiye temizlik kağıdı sektörünün lider markası Selpak, Bengi Semerci Enstitüsü işbirliğiyle hayata geçirdiği ve 300 bin aileyle iletişime geçtiği “Tuvalete Merhaba” platformunun 6. yılını değerli blogger anneler ve çocukları ile kutladı. Etkinlikte blogger annelerle buluşan Prof. Dr. Bengi Semerci tuvalet eğitimi ile ilgili bizlere tüyolar verdi.
Tuvalet eğitiminin ilk aşamasında başarısız bir anne olan ben pür dikkat Bengi Hanım’ı dinledim.
Bengi Hanım söze “tuvalet eğitimine annelerin istediği zaman değil çocuğun bazı basit becerileri kazandığı zaman başlanmalıdır” diye başladı.
Nedir bu basit beceriler:
– Öncelikle bebeğin yürüyor olması,
– Külotunu indirmek, çekebilmek gibi basit öz bakım becerilerini yapıyor olması,
– Konuşması çok şart değil ama çiş kaka kelimelerin çocuk tarafından telaffuz ediliyor olması.
Her çocuk birbirinden farklı özellik gösterdiği için 18-36 ay arası çocuklar için tuvalet eğitimine başlanması uygun görünüyor. Bazen anneler bebeklerden önce hazır oluyor, bazen de bebekleri hazır olduğu halde anneler hazır olmuyor. Çocuklarını gözlemleyip basit becerileri yapabildiğini gören anneler tuvalet eğitimine başladıklarında kısa sürede bu işi halledebileceklerini dile getiriyor Bengi Hanım.
Çocuk için tuvalet eğitimine hazır olmak demek hem fizyolojik olarak kas gelişiminin tamamlanmış olması hem gelişimsel olarak kendini ifade becerilerinin kazanılmış olması hem de psikolojik olarak sağlıklı bir döneminde olması demektir.
Tuvalet eğitimine başlandığında tek kuralın bezi tamamen çıkarmak olduğunu dile getiriyor Bengi Hanım. Yani dışarı çıkarken bezliyim, gece yatarken bezliyim bu anneler için kolaya kaçmak, çocuğun aklını karıştırmaktan da başka bir işe yaramıyor. Gece tuvalet eğitiminin 5 yaşa kadar uzayabileceğini de söyleyen Bengi Hanım, bu süreci gündüz gece ayırmadan başlanması gerektiğini savunuyor. Günümüzde sobalı evlerin azaldığı, yataklara çiş geçmesini önleyecek pratik ve daha hijyen örtülerin olduğu bu zamanda gece çocuğun altını bağlamak süreci uzatmaktan başka bir işe yaramıyormuş.
Tuvalet eğitimine başlanmadan önce ön hazırlığın yapılması çocuğun tuvalete adapte olmasını kolaylaştırıyor. Tuvalet ile çocuğu barıştırmak, tuvalete gidilip gelindiğinde ne yapıldığı konusunda çocuğu bilgilendirmek gerekiyor.
Sonraki aşama ise, belli aralıklarda bu 2 saatte 1 ve yemek sonraları olabilir çocuğu bıktırmadan tuvalete oturtmak gerekiyor. Anahtar cümle ise çişini tuvalete yapalım mı? ya da çişin geldi mi? Gibi soru cümleleri değil, haydi çişini yapmaya gidiyoruz gibi kesin cümleler olmalıdır. İlk başlarda tabi ki de tuvaletini yapmayabilir, hatta biz külotunu çektiğimizde hemen yapabilir. Böyle zamanlarda kızıp bağırmadan onu tuvalete teşvik edici cümlelerle bir sonraki çişini tuvalete yapması gerektiğini anlatmalıyız.
Kaka için ise çocuğumuzu öncesinden biraz gözlemlememiz gerekiyor. Malum hepimiz biliyoruz ki çocuklarımız bebekken çok sık kaka yapıyorlardı. Ama büyüdükçe bu süreç azalmaya başladı. Şimdilerde Kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden sonra kakalarını yapabilirler. Bu süreci takip edip yemek sonrası çocuğumuzu tuvalete götürüp 3-4 dakika tuvalette oturmasını sağlamamız gerekiyor.
Anneler için bir önemli konu da tuvalet eğitimine başlandığında çocukları için lazımlık mı yoksa oturağın mı tercih edilmesi. Bengi Hanım bu konu hakkında şunları dile getirdi; Lazımlığında kullanılabileceğini fakat sonraları dışarı da çıkılabileceği için ve lazımlıklar da her daim yanınızda olamayacağı için çocuğun alışkanlığını değiştirmemek adına oturakla eğitime başlanmasının daha kolay olacağını iletti. Eğer lazımlık kullanılıyorsa kesinlikle lazımlık evin baş köşesine yerleştirilmemeli çocuk tuvaleti geldiğinde nereye yapıldığını bilmesi için lazımlık tuvalete konmalıdır. Sohbetimizde alıştırma külotuna da değinen Bengi Hanım, alıştırma külotlarının bezden bir farkının olmadığını çok zor durumda kalınmadığı sürece kullanılmaması gerektiğini söyledi.
Tuvalet eğitimi sırasında anne/babaların da dikkat etmesi gereken bazı davranışlar var. Birincisi, anne/babalar bu süreçte asla çocuklarıyla inatlaşmamalıdırlar. İnatlaşmalar çocuğu tuvaletten soğutur ve süreci gereksiz uzatmaktan başka bir işe yaramaz.
Bir diğeri ise, çocuk çişini ve kakasını yaptığı zaman aşırı sevinç gösterilerinde bulunmamak gerekiyor. Çünkü çocuk bunun normal bir süreç ve gelişiminin bir parçası olduğunu bilmeli.
Bir önemli nokta ise tuvalet eğitimiyle birlikte hijyen eğitimine de başlanması gerektiği. Tuvaletten sonra nasıl popo temizlenir, nasıl el yıkanır çocuğa bunu öğretmek gerekir. Tabi ki ilk başlarda kendileri yeterince temizleyemezler bu konuda onlara destek olmalıyız ama çocuklarımıza nasıl temizleneceğini göstermemiz gerekiyor. Çünkü hijyen temizliğine ne kadar geç başlanırsa o kadar geç öğrenileceğinin üstüne basıyor Bengi Hanım ve ülkemizde maalesef 12 yaşına gelmiş ve hala tuvalet temizliğini annelerinin yaptığı çocuklar olduğunu söylüyor. Bunun hiç bir gelişim açısından doğru olmadığını söylüyor.
Bir diğer konumuz ise kaka problemi idi. Bengi Hanım, bazı çocukların çişlerini tuvalete yaptıkları halde kakalarını yapmadıklarını ya da bez istediklerini dile getirdi. Bunun en önemli nedeninin kabızlık olduğunu söyleyen Bengi Hanım, Psikolojik nedenden çok bunun bir kısır döngü olduğunu, kakasını ilk yaptığında canının acıdığını dolayısıyla da canı acıyacak diye kakasını tutmaya başlayacaklarını, Kakayı tuttukça kakanın iyicene taşlaşacağını ve yapmakta daha da zorlaşacağı için canı acıyacak korkusuyla kakalarını yapmayacaklarını söyledi. Tabi ki kaka yapmıyorlar diye kaka içeride birikecek değil çünkü bağırsaklar bir boru sistemi çocuk kakasını ne kadar tutarsa tutsun kendiliğinden ve aniden bir boşalma oluşacaktır. O zamanda çocuklar bunu daha gizli bir yerde yapmak isteyebilirler. Burada biz annelere düşen görev ise yine sakince, sabırla artık bezlerinin kalmadığını ama başka türlü yapmak istiyorsan tuvalete de gidebiliriz demeliyiz. Külotuna da yaparsa kızmadan yine onu teselli ve teşvik edici cümlelerle çocuğumuzu tuvalete yönlendirmeliyiz. Bu süreçte çocuğumuzun besinlerine de dikkat ederek katı yiyeceklerden uzak durmasını sağlamak ve kakayı yumuşatacak gıdalarla beslenmesini düzenlememiz gerektiğini dile getirdi Bengi Hanım.
Bir diğer nedeni ise çocukların kakadan korkması. Bazı çocuklar kakalarını vücutlarının bir parçası olarak gördüklerinden ondan ayrılmak istemezler. Çocukların tuvalet eğitimi sırasında bedenleriyle ilgili endişesinin arttığını söyleyen Bengi Hanım önceden tuvaletle ilgili bir alışkanlıkları olmayan ve birazcık da ayy çok pis kokuyor tüh kaka hemen bunu atalım gibi çocuğu kakadan soğutacak durumlar olmazsa bu korkunun hemen kaybolacağını söyledi.
Yazımı bitirmeden ikiz, üçüz anneleri içinde bir şey yazmak isterim. Davette benimde çok severek takip ettiğim ikiz ve toplamda 3 çocuk annesi Özge Kopuz’da vardı. İkizlerle ilgili tuvalet eğitimine nasıl başlamam gerekiyor gibi bir soru iletti Bengi Hanım’a. Bengi Hanım ise, ikiz olmalarına rağmen farklı becerilere sahip olabileceklerini ve gelişimsel açıdan da farklılık gösterebileceklerini bu nedenle bir çocuk hazır diğeri hazır değil ise bile tuvalet eğitimine aynı anda başlanması gerektiğini söyledi. Belki iki çocukla aynı anda ilgilenilmesi zor olabilir ama eğer imkanınız varsa aile büyüklerinde de biraz destek alarak çocuklara aynı anda tuvalet alışkanlığını kazandırmak gerekiyor.
Eğer konuyu toparlamam ve birkaç cümle ile özetlemem gerekirse, sabır bu işin anahtar kelimesi. Biz anneler sabırlı olmalıyız. Asla çocuğumuzla inatlaşmamalı, aşırı tepkiler vermemeli ve en önemlisi hazır olmadan bu işe kalkışmamalıyız. Mevsimle de tuvalet alışkanlığı kazandırmak arasında hiçbir şekilde doğru orantı yok. Yani tuvalet alışkanlığı için illa havaların ısınmasını beklememeliyiz.

Biz bu değerli bilgileri Bengi Hanım’dan dinlerken çocuklarınız ne yaptı peki? Sorusunu duyar gibiyim. Çocuklarımızda Partykids ev sahipliğinde oyun ablaları ve abileri ile önce bahçede boyama yapıp oyunlar oynadılar sonrada oyun odasına çıkıp arkadaşlarıyla doyasıya eğlendiler.

Kolaycacık “Tuvalete Merhaba” demeniz dileğim ile
Sevgiler.

Paylaşmak Güzeldir Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir