Yeni Doğan İhtiyaç Listesi

Bu dönemi etrafa gereksiz para saçarak geçirmiş bir anne olarak kulağıma küpe yaptığım tecrübelerimi paylaşacağım siz anne adaylarıyla 🙂
Şimdi ben diyorum ama ne kadar uygulayabilirsiniz bilmiyorum çünkü annesiniz, içiniz kıpır kıpır, her gördüğünüzü almak istiyorsunuz değil mi? Size almayın gerek yok diyemem çünkü bir çoğunuz ilk defa anne olacaksınız. En doğal hakkınız ama gerçekten almayın hamişler bazılarını kullanmaya vaktiniz bile olmayacak. Çünkü tahminimizden daha çabuk büyüyor bebişlerimiz.

Sizler için gerekli olan listeyi şu şekilde hazırladım:

Kıyafet:
Yeni doğan bebeğin içinde en huzurlu olduğu giysisi tulumlarıdır sevgili anne adayları. Tüm vücutlarını kapladığı için içinde çok rahat ederler. Denenmiş ve test edilmiştir. Bu tulumların ayaklı olmasına ve önden çıtçıtlı olmasına dikkat edin. Hem giydirmesi çok kolay hem de çorap kullanmanıza gerek kalmaz.
Not: Bazı bebek markalarının (mathercare) bedenleri büyük oluyor. 0-3 ay beden alacağınız bir tulumu 3-6 aylık dönemde giydirebilirsiniz. 3,300 doğan oğluma ilk tiny beden giydirdik. Eğer bebeğiniz tulumların içinde kaybolmasın istiyorsanız özellikle mathercare için söylüyorum biraz ufak alın.
Elbet elinizde bir adet hastane çıkışı olsun. İçinde zıbın dedikleri önden bağlamalı alt üst takımdan oluşanlardan. Ben oğlum için o takımlardan fazlaca almışım ama tulum kadar rahat değil bilginiz olsun. Sadece birer sefer giydi.
Tulumların ya da kıyafetlerinin içine giydireceğiniz bodyler vaz geçilmeziniz olacak. Kollu kolsuz alttan çıt çıtlı bol bol bulundurun derim.
Eğer eviniz merkezi sistem ile ısınıyorsa anneannelerin babaannelerin ördükleri yelekler hırkalar sadece dolapları süsleyecek bilginize. Hele bebişiniz erkek ise hiiiç sıcağa gelemiyorlar. Aman haa dikkat edin! Soğuk hava bebeği belki hasta edebilir ama sıcak öldürür. Banyo sonrası ve evinizi serin hissettiğiniz zamanlarda yardımınıza penye yelekler koşabilir birkaç tane edinebilirsiniz.
Eldiven ve bereye gelince. Bebeğinizin ellerini tanıması ve onları kullanarak etrafını keşfetmesi için eldivenleri uzun soluklu kullanmamanızı öneririm. Biz 15 gün kullanmıştık. Dip not eklemek isterim bazı markaların tulumları kendiliğinden eldivenli oluyor onlardan temin edebilirsiniz. Bereyi de ben ilk 15 gün devamlı, sonrasında da sadece banyo sonrası kullandım.
Gelelim uykuda üzerine örteceğimiz aparata; aman haa sakın bir lokmacık bebekleri yorgan altına sokayım falan demeyin. Yeni doğan bebekler için çok ağır içinde rahat edemezler. Mevsimine göre ince bir pike ya da battaniye süper işinizi görür.  Bebişlerimizde mışıl mışıl uyur. Bir de birçok markanın ürettiği uyku tulumlarını deneyebilirsiniz. Kıvan içinde çok rahat etmişti. Puset ve beşik için de daha ufak ebatta battaniye ya da pike edinebilirsiniz.
Kış mevsiminde sokağa çıkmayacakmıyız bebişlerimizle tabiki çıkacağız. Peki bebeğimiz üşümesin diye ne giydirelim? Ben astronot tipi montları görünce işte aradığım şey bu demiştim. Lazım olduğu vakit alırım diye aklımın bir kenarına yazmıştım. Arkadaşım sağolsun hediye olarak onun polar cinsini getirmişti. Küçülene kadar giydirdim. Sokak gezmelerinde çok işe yaradı. Ama giydirip çıkartması biraz zor bilginiz olsun. Birde kuzenimizden kolsuz şişme mont hediye gelmişti 0-3 aylıktı bedeni, 6 aya kadar kullandım. Küçüldüğüne en çok üzüldüğüm kıyafetlerinden biridir mesela. Bence bulundurun derim. Giydirmesi çıkartması çok kolay çünkü. Uzun kollu şişme montlardan kaçının yeni doğan için, giydiremiyorsunuz valla. İçinde de çok komik duruyorlar. Boşuna para verdiğimiz ürünlerden biridir. İnce görünümlü ama içi polar veya kürklü montlar tercihiniz olsun çok kullanışlı.
Mama önlüklerine ek gıdaya geçene kadar ihtiyaç yok. Bir çok takımın önlüğü olduğu için ekstra olarak ilk alacaklar listesinde yer almayabilir. Ama tükürük bezi bulundurabilirsiniz. Artık bu bezlerin kıyafeti tamamlayıcı aksesuar olarak bile kullanılan modelleri var. Bebeğiniz hem şık duracak hem de tükürükleri yüzünden üzeri ıslanmayacak. Gelelim tülbentlere, hani şu bebeğinizi kucağınıza aldığınız vakit omzunuza koyacağınız şekilde olanlardan. Sadece 1 hafta uğraşıyorsunuz o tülbenti omuza takarak dolaşmak için. O yüzden 1 paket bulundurmanız yeterli.

Beslenme Gereçleri:
Artık hepimiz biliyoruz ki ilk 6 ay sadece anne sütü. Ama bağzı durumlarda annelerimizin sütü gelmeyebilir veya bebeğini doyuracak kadar çok gelmeyebilir. Mama takviyesi yapmanız gerekebilir. Bunun için elinizin altında 1 tane yeni doğan biberonu bulunsun. Ama kullanıp kullanmayacağınız bebeğinizi kucağınıza aldığınız zamam belli olacaktır. Kısacası alışveriş için emzirme döneminizi bekleyin. Eğer sütünüz bolsa sağma makinası almanız gerekecek buna ilave olarak, göğüs pedleri, emzirme sütyeni, süt saklama poşetleri. Eğer sütünüz gelmemiş ve her yolu denediniz hala gelmiyorsa o zaman yeni doğan biberonları, sterilazatör gerekebilir.
Ve emziren annelerin vaz geçilmezleri arasında yer alan emzirme yastıklarından mutlaka almanızı öneririm. Hatta hamileliğinizin ortalarından sonra size yatakta da eşlik edecek olan bu aparat sırt, bel,boyun,bacak, kol her türlü ağrınıza iyi gelecektir.
Bebeğinizi istediğiniz yerde özgürce emzirebilmek için isterseniz emzirme örtüsü de edinebilirsiniz.

Banyo, Bakım ve Temizlik:
Banyo küveti, kova ve maşrapa üçlüsünü mutlaka edinin. İlk aylarda bebeğinizi kendinküvetinde yıkamanız gerekir. Piyasada ayaklı küvetler var eğer eviniz müsaitse ondanda alabilirsiniz ama bence pek gerekli değil. Biz yemek masasının üzerine koyup orda yıkamıştık ilk başlarda oğlumuzu. Küvetin içine yerleştirmek için ilk file almıştık ama hiç kullanışlı değil. Bebek bu, hele bizimki gibi suyu seven ve su ile oynamaya bayılan bir bebekse o fileden uçar Allah muhafaza. Ama Sevi Bebe’nin çok fonksiyonlu bebek banyo file/minderini tavsiye edebilirim. Diğer ürünleri 6 aya kadar kullanabilirken bu ürünü 2 yaşa kadar çok rahat kullanabilirsiniz.
Bebeğinizi kurulamak için başlıklı havlu öneririm. Bornoz için bebeğinizin ayaklanmasını bekleyebilirsiniz.
Islak mendil bolca bulundurun ama markaların yeni doğanlar için ürettiklerinden olmasına dikkat edin sevgili anne adayları.
Kullan at alt değiştirme örtüleri çok işe yarıyor. Özelliklede dışarıda çantada çok az yer kaplıyor. Kullanmanızı öneririm.
Burun aspiratörü sizin vazgeçilmeziniz bebeğinizin ise baş düşmanı olacaktır. Ama herşey onların iyiliği için değil mi? Rahat nefes alabilmesi için çok işinize yarayacak mutlaka edinin.
Muhakkak ateşölçer almalısınız. Size önerim koltuk altından ölçer almanız en sağlıklısı. Diğerlerine de bir ton para vermemiş olursunuz.
Ben oğluma banyo yaptırırken ilk 1 hafta şampuan kullanmamıştım. Doktorunuz önereceği bir şampuanı doğumdan sonra alabilirsiniz.
Bebekler için tırnak makası ve törpüsünüde alışveriş listenize ekleyin.
Yakışıklı delikanlıların, güzel prenseslerin saçlarını taramak için de tarak ve fırça almayı unutmayın.

Bu paylaştıklarım ilk etapta sizi rahatlatacak, ne alabilirim telaşından kurtaracak gereçler. Siz anne adaylarına keyifli alışverişler dilerim. Emin olabilirsiniz bu dönemde o en sevdiğiniz üstelik indirime girmiş olan ayakkabı bile ilginizi çekmeyecek desem inanır mısınız? Bence inanın,  Doğacak yavrunuz için harcayacağınız para kadar sizi hiç birşey mutlu etmeyecek şu aralar. Tadını çıkartın.

Bol göbüş okşamalı günler dilerim.

Sevgiler,

Paylaşmak Güzeldir Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Tumblr
Tumblr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir